سقف شیروانی

تعمیر سقف شیروانی ویلا
تعمیر سقف شیروانی ویلا
فوریه 26, 2020
پوشش سقف شیبدار
پوشش سقف شیبدار
فوریه 26, 2020

سقف شیروانی

سقف شیروانی و جوانب آن

سقف شیروانی، سقفی است با دو ضلع شیبدار که به صورت یک برآمدگی به هم می رسند و دیوارهای انتهایی با بخشی به نام شیروانی در بالا ایجاد می کنند. سقف های شیروانی که به عنوان سقف شیبدار یا قله نیز شناخته می شوند، از محبوب ترین سقف ها در کشور هستند و جوانب مثبت سقف شیروانی این است که به راحتی آب و برف را می ریزند، فضای بیشتری را برای اتاق زیر شیروانی یا سقف های طاق دار فراهم می کنند و اجازه تهویه بیشتری را می دهند و طراحی ساده آن ها ساخت سقف شیروانی را آسان و ارزان تر از طرح های پیچیده تر می کند. البته از معایب سقف شیروانی این است که می تواند در مناطق با باد شدید و طوفان مشکل ساز باشد. اگر قاب ها ساخته نشوند، سقف ممکن است فرو بریزد و بادهای شدید همچنین می تواند باعث کنده شدن مواد از سقف شیروانی شود و اگر بیش از حد برآمدگی وجود داشته باشد، وزش باد می تواند در زیر آن بالا آمدگی ایجاد کند و باعث جدا شدن سقف از دیوارها شود.

مواد پیشنهادی برای سقف شیروانی

سقف های شیروانی را می توان تقریباً با هر نوع مصالحی از جمله آسفالت زونا، سدر شیک، ترا کوتا، فلز و کاشی های سفالی یا بتنی پوشاند و با این حال، اگر سقف دارای برجستگی و شیب نیز باشد، برای جلوگیری از نشتی سقف، باید یا با زونا فلزی یا درز ایستاده پوشش داده شود. همچنین سقف شیروانی جلویی در ورودی خانه قرار داده شده است و این طرح اغلب در خانه های سبک جدید دیده می شود که شیروانی های جلوی کاذب نیز وجود دارد که سقف واقعی نیستند اما برای دکور استفاده می شوند زیرا سقف شیروانی معمولاً از دو طرف تشکیل شده است و این اضلاع دارای شیبی هستند که از یال به سمت انتهای سقف شروع می شود که بنابراین این دو ضلع شیب دار به هم می رسند و دیوارهای انتهایی را تشکیل می دهند که شامل یک امتداد مثلثی است، پسوند مثلثی شکل به عنوان شیروانی شناخته می شود.

دیواری که بین دو طرف شیبدار متقاطع وجود دارد یا وجود دارد معمولاً به عنوان بخش A شکل نیز شناخته می شود و اندازه کناره های سقف شیروانی را می توان بر اساس ساختار ساختمان تغییر داد که به طور کلی، از دو یا چند شیروانی برای ساخت و سازهای مسکونی بزرگ برای افزودن ساختار و عمق بیشتر استفاده می شود. سادگی در طراحی سقف شیروانی یکی از مهمترین دلایل استفاده گسترده از آن در سراسر جهان است که همچنین نیاز به جزئیات بیش از حد ندارد و در نتیجه حجم کار و هزینه ساخت کلی نیز بسیار کاهش می یابد و به طور کلی، سقف شیروانی ارائه شده در ساختمان به عنوان سقف به عنوان برج شیروانی شناخته می شود که به همین ترتیب، اگر طول تیرهای دو بخش سقف متفاوت باشد یا شیب آن متفاوت باشد، سقف شیروانی معمولاً به عنوان سقف شیروانی نامتقارن نامیده می شود.

ساختار سقف شیروانی

تطبیق پذیری و انعطاف پذیری ارائه شده توسط سقف شیروانی نیز آن را به گزینه ای رایج در بسیاری از مناطق در سراسر جهان تبدیل کرده است و معمولاً در مناطقی که تحت تأثیر بادهای بسیار شدید و بارندگی شدید قرار دارند، سقف های شیروانی با شیب نسبتاً تندتری به ترتیب ساخته می شوند و این امر جلوگیری از ورود باد را تضمین می کند. از سوی دیگر، در بعضی مناطق ، شیروانی ها با زمین کم عمق ساخته می شوند و این کار برای اطمینان از پشتیبانی کارآمد یا مقاومت در برابر بار برف و همچنین کاهش خطر سقوط بهمن کنترل نشده بالقوه انجام می شود که چنین طراحی سقف شیروانی در منطقه کوهستانی همچنین ویژگی های عایق بسیار خوبی را ارائه می دهد و از اتلاف گرما در طول زمستان جلوگیری می کند که انواع مختلفی از سقف های شیروانی برای پاسخگویی به نیازها و سلیقه های مختلف وجود دارد.

 

انواع سقف شیروانی

شیروانی پلکانی کلاغی یک نوع سقف شیروانی است که این سقف دارای انتهای پله‌ای شکل است، ویژگی که به منظور کمک به کارگران ساختمانی، تعمیر کاران به سقف ‌هایی که اغلب شیب‌ دار بوده و بالا رفتن از آن‌ها بسیار سخت است، ایجاد شده است. سقف‌های پلکانی کلاغی نسبت به سقف‌های شیروانی ساده بیشتر مستعد نشت آب هستند، زیرا بین سقف و انتهای پلکانی شکاف وجود دارد. نوع بعدی سقف شیروانی هلندی شبیه شیروانی پلکانی کلاغی است که انتهای آن صاف نیست. شیروانی هلندی دارای اضلاع منحنی تزئین شده است که بر خلاف لبه های پلکانی کلاغی، صرفاً برای اهداف تزئینی است و شیروانی هلندی اغلب از همان مشکلات ناشی از نشتی رنج می‌برد که کلاغ پله ‌دار است. مدل دیگر نیز یک سقف شیروانی غیر متقارن را توصیف می کند، که در آن دو پانل سقف به طور متفاوت شیب دار هستند و البته سقف شیروانی جعبه ای دارای لبه هایی است که روی تمام دیوارهای خانه امتداد می یابد.

مصالح و عملکرد سقف شیروانی

سقف شیروانی را می توان از اکثر مصالح، از جمله فلز و کاشی های سفالی یا بتنی ساخت و هر چند برخی از مواد در ترغیب برف و یخ به سر خوردن موثرتر هستند که سقف شیروانی که شامل برجستگی و شیب ساخته شده است باید برای جلوگیری از نشت آب، زونا شود که البته یک سقف شیروانی واقعی را می توان با شکل مثلثی متقارن ایجاد شده در بالای ساختمان توسط دو پانل سقف تشخیص داد. این دو پانل باید به گونه ای شیب دار باشند که در مرکز ساختمان به صورت برآمدگی به هم برسند و شکل شیب دار سقف شیروانی شیبدار باعث محبوبیت آن در مناطقی می شود که بارش برف سنگین است، هر چه شیب تندتر باشد، برف راحت تر از بین می رود. اگرچه سقف شیروانی کاربردی، ارزان، آسان برای ساخت هستند و فضای داخلی بیشتری را (نسبت به سایر انواع سقف ها) می دهند، اما تمایل دارند شیب تندتری نسبت به سایر انواع سقف داشته باشند و سقف شیروانی به خوبی با بادهای شدید به هم نمی ریزد.

 

سیستم زهکشی سقف شیروانی

برای اینکه سقف شما ضد آب باشد، باید یک سیستم زهکشی داشته باشید که به انتقال آب از سقف شما و دور شدن از دیوارها و پایه ها کمک کند. یک سیستم زهکشی سقف شیروانی شما ، ناودان ها، لوله های پایین و هر زهکشی یا سیستم جمع آوری آب را در خود جای داده است و هنگام طراحی سیستم زهکشی سقف، میزان بارندگی منطقه شما در سالهای گذشته و در چه مدتی باید در نظر گرفته شود که این به تعیین حجم آبی که سیستم زهکشی شما نیاز دارد تا بتواند حمل کند کمک می کند.

البته هنگام محاسبه اندازه ناودان ها و لوله های پایین برای نصب روی سقف، باید شدت بارندگی منطقه شما در گذشته را نیز در نظر گرفت. به عنوان مثال، منطقه شما ممکن است میانگین بارندگی سالانه 300 میلی متر داشته باشد، اما اگر این اتفاق در یک دوره 72 ساعته رخ دهد، نیازهای زهکشی شما با زمانی که بارندگی به طور مساوی در طول سال پخش شود متفاوت خواهد بود. البته آب هم تحت تأثیر شیب و هم شکل سقف شما است و سقفی که شیب بیشتری دارد نسبت به سقف مسطح آب را به طور موثرتری تخلیه می کند که در واقع، اگر سقف مسطح دارید، باید به زهکشی آب توجه ویژه ای داشته باشید و ممکن است نیاز به نصب یک پمپ برای کمک به انتقال آب داشته باشید. سقف‌های دارای شیب نسبت به سقف ‌های بدون شیب مشکلات زهکشی بیشتری دارند، زیرا مکان‌های بیشتری برای جمع آوری آن نیاز دارند که لازم است برای سفارش و اطلاع از انواع سقف شیروانی تولید ما با کارشناسان بخش فروش تماس بگیرید.