ساخت سوله خرپا

تعمیر سقف شیبدار
تعمیر سقف شیبدار
ژانویه 14, 2022
نما و لمبه سقف
نما و لمبه سقف
ژانویه 14, 2022

ساخت سوله خرپا

در ساخت سوله های خرپایی از فلز استفاده می شود و با توجه به نیاز مشتریان در شکل ها و اندازه های متفاوتی ساخته می شوند. ساخت سوله خرپا یه علت مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، سبکی و هزینه های اقتصادی کمتر، مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار دارد. در ساخت سوله خرپا می توان از موارد زیر به عنوان پوشش سقف استفاده کرد:

  • ساندویچ پنل سقفی و دیواری ( کارایی این نوع سقف بالابوده ولی از نظر قیمت از بقیه مدلها گران تر می باشد)
  • ورق گالوانیزه با عایق پشم شیشه، آلوزینک . گالوانیزه
  • استفاده از ورق های سقفی برای ساخت سقف و آجر و سیمان برای ساخت دوار سوله خرپا

سوله های خرپا معمولا برای سالن های صنعتی به کار برده می شوند. این سوله ها در اندازه های متفاوت و با وزن مختلف ساخته می شود. عوامل متعددی در تعیین وزن سوله خرپا مورد توجه قرار می گیرد که عبارتند از:

  • منطقه جغرافیایی ساخت سوله: طبق قوانین سازمان نظام مهندسی هر سازه ای که در یک منطقه ساخته می شود باید بتواند در برابر اتفاقات طبیعی 30 سال گذشته آن منطقه مقاومت داشته باشد. این اتفاقات شامل میزان بارش برف و باران، سیل، زلزله و باد می باشد.
  • اندازه دهانه سوله: در ساخت سوله خرپا محدودیتی برای اجرای دهانه سوله وجود ندارد و می توان دهانه سوله را تا انداره 100 متر بدون ستون هم اجرا کرد. هر چقدر اندازه دهانه سوله خرپا بزرگتر ساخته شود به فلزات کمتری برای ساخت دیواره ها نیاز داریم. همچنین ساخت سوله خرپا با دهانه بزرگتر هزینه های بعدی که در حین استفاده از ملک وجود دارد را کمتر خواهد کرد.
  • استفاده یا عدم استفاده از جرثقیل سقفی: اگر قرار باشد که جرثقیل بر روی سقف سوله خرپا نصب شود، باید وزن آن سازه را هم افزایش دهیم زیرا  هنگام استفاده از جرثقیل، فشار حاصل از جابه جایی اجسام به سازه منتقل می شود و سوله خرپای ساخته شده باید یتواند این فشار را تحمل کند.
  • ارتفاع سوله خرپا: هر چقدر این سوله با ارتفاع بیشتری ساخته شود میزان فلزات به کار رفته هم بیشتر خواهد شد و در نتیجه وزن سوله خرپا هم افزایش می یابد تا بتواند در برابر عوامل طبیعی به خوبی مقاومت کند.
  • انداره ستون ها: با توجه به شکل ظاهری سوله، میزان فشاری که بر هر یک از ستون های سوله خرپا وارد می شود، متفاوت است. و وزن ستون ها و سازه بستگی نحوه طراحی و ساخت سوله دارد.